BIO produkty dámské intimní hygieny

Věděli jste, že česká žena průměrně za život spotřebuje 10 000 ks jednorázových vložek či tamponů? To už je dostatečné množství na to zvolit variantu šetrnou jak pro naše zdraví, tak pro dobro planety. V našem e-shopu proto nabízíme pouze BIO prostředky intimní hygieny, jejichž cena navíc není o tolik rozdílná oproti těm klasickým a komfortnost použití je zcela srovnatelná.

Co je tedy špatně na klasických vložkách a tamponech?

Tyto produkty často obsahují polyakrylové absorbenty (tzv. SAP = super absorbent powders neboli superabsorbující prášky), které narušují přirozené pH a mohou způsobovat podráždění pokožky či sliznice. Často jsou bělené chlórem a vyráběné z konvenční bavlny, při jejímž pěstování se používají pesticidy a herbicidy. Dalším materiálem pro výrobu vložek a tampónů je umělé hedvábí (tzv. rayon), jehož vlákna se mohou uvolnit a zůstat v pochvě, kde pak často působí potíže (záněty, alergické reakce atd.). Tento materiál bývá také spojován s vyšším výskytem tzv. syndromu toxického šoku, který může vést k celé řadě zdravotních problémů a končit až smrtí.

Je nutné si uvědomit, že ženské vaginální prostředí je velice zranitelné, protože sliznice jsou díky svému tenkému povrchu daleko citlivější než pokožka těla a dokáží snáze absorbovat řadu chemikálií.  Používáte-li během své periody často tampóny, nebo pokud máte citlivou pokožku, měla byste opravdu zpozornět.

V čem jsou BIO produkty intimní hygieny jiné?

BIO vložky a tampony se vyrábí z bio bavlny nebo kukuřičných vláken a neobsahují žádné pesticidy ani herbicidy. Pokud jsou běleny, pak jedině bez chlóru pouze peroxidem vodíku, který se používá jako přírodní alternativa. BIO produkty dámské hygieny neobsahují žádné chemické látky, absorbenty a další nebezpečné látky a nejsou ani parfémované. Tyto produkty jsou hypoalergenní, dermatologicky testované a vhodné i pro mimořádně citlivou pokožku.

15249

Dopad na životní prostředí

Jak již bylo řečeno, vložek a tamponů se spotřebovávají po celém světě miliardy kusů ročně. Ty klasické nejsou v přírodě zcela rozložitelné a ani při jejich výrobě není brán zřetel na životní prostředí.

Ekologické vložky z biobavlny jsou oproti tomu kompostovatelné, protože nejsou zatížené umělými a chemickými látkami a jejich výroba zatěžuje životní prostředí výrazně méně. Dokonce i obaly těchto produktů jsou vyráběny z rozložitelných nebo recyklovatelných materiálů (papír, kukuřičný škrob).

Běžně pěstovaná bavlna zabírá necelá 3 % ze světově obdělávané půdy, ale spotřebuje zhruba 25 % všech insekticidů a 10 % všech herbicidů vyrobených na světě - je nejsprejovanější rostlinou světa. Zvolíte-li variantu z bio bavlny, máte jistotu, že pěstování této plodiny probíhá dle nejpřísnějších norem a s minimálním dopadem na životní prostředí.

Menstruační kalíšky

Variantou, která redukuje produkci odpadu na úplné minimum, je menstruační kalíšek. Ten má oproti tampónům (ať již konvenčním nebo bio) i mnoho dalších výhod. Na rozdíl od tampónu se na kalíšku nemohou množit bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi. Kalíšky také nejsou spojeny se syndromem toxického šoku. Doporučují se také ženám, které mají potíže s opakovanou vaginální mykózou. Nevysušuje poševní sliznici. Jeho používání je zcela jednoduché a je vhodný i při plavání nebo jízdě na kole. Více o tom, jak jej používat si můžete přečíst ZDE.

15360

Intimní hygienu doporučujeme doplnit také některým z námi nabízených intimních mycích gelů. Zdravé poševní mikroklima chrání sliznici před vniknutím a přemnožením škodlivých mikroorganismů a před následnou nepříjemnou infekcí.