Jak na tuhé šampony

Tuhé šampony si získávají na čím dál větší oblibě, přesto se řada lidí obává, zda právě jim budou vyhovovovat a netuší, jak je správně používat. Pokusíme se Vám tedy v tomto článku zodpovědět na nejčastější dotazy ohledně používání tuhých šamponů.

Proč mám vůbec tuhé šampony používat?

Jejich první výhodou je samozřejmě to, že nejsou baleny v plastových lahvích.  Jejich používáním tak redukujete svou produkci odpadu. Navíc jsou skvělé na cesty, protože se Vám nikdy nevylijí. A také většinou vydrží déle než ty tekuté.

Jejich hlavní výhodovu je však jejich složení. Námi nabízené tuhé šampony (od značek Soaphoria a Almara Soap) mají přírodní složení. Klasické šampony oproti tomu mnohdy obsahují drsné čisticí prostředky, které odstraňují z vlasů přirozený maz a vysušují pokožku. Tyto složky mohou navíc ucpávat vlasové folikuly a vést k tvorbě lupů a k suché, svědivé pokožce.
Máte-li citlivou nebo svědivou pokožku hlavy a vlasy bez života, zkuste přírodní suchý šampon a jistě poznáte rozdíl.

Tuhý šampon je skvělou volbou i pro barvené vlasy. Díky tomu, že neobsahuje žádné agresivní mycí látky, vydrží barva na vašich vlasech podstatně déle.

andrew-worley-305135-unsplash

Jak je mám používat?

Tuhý šampon se používá jako klasické tuhé mýdlo- prostě jej napěníte v ruce a poté vlasy klacisky umyjete, jak jste zvyklí. Nemusíte se obávat, že by dost nepěnili. Právě naopak tyto šampony pění velmi dobře a to i bez syntetických pěnivých činidel.

Při přechodu z klasických komerčních i bio šamponů je možné, že si vlasy budou muset na šampon v mýdlové formě zvyknout. Je to dáno zaprvé vyšším pH, které mýdla přirozeně mají, a zároveň tím, že je mýdlo zcela přírodní a neobsahuje složky, které najdete v tekutých šamponech. Jedná se o tenzidy, které uhlazují vlasové vlákno, najdete je i v kondicionérech. Proto vám vlasy po použití mýdlového šamponu mohou připadat tvrdší, a ne tak uhlazené. Je to jen otázka zvyku. Mýdlový šampon je pro vlasy mnohem prospěšnější než komerční šampon. Po nějaké době navíc možná zjistíte, že si vlasy musíte mýt méně často než dříve.

curology-1540892-unsplash

Používám tuhý šampon, ale nejsem spokojen/á s pocitem vlasů po umytí. Co s tím?

Většina zákazníků nemá s přechodem na tuhý šampon problém, nekdo však musí projít určitým přechodným obdobím, kdy si vlasy na nový typ mytí musí zvyknout. Délka tohoto období závisí na mnoha faktorech, zejména na tom, jak poškozené jsou vaše vlasy a kolik zbytků komerčních produktů je přítomno. Vaše vlasy byly roky zvyklé na šampony plné chemikálií, které pokožku hlavy nutili vytvářet více mazu. Nyní potřebuje pokožka nějaký čas, aby si zvykla na novou situaci.

Problémem může být také nedostatečné opláchnutí hlavy po umytí, velmi tvrdá voda nebo vysoké pH pokožky. Máte-li doma tvrdou vodu nebo vysoké pH pokožky, pomůže octový roztok. Vyrobíte jej smícháním vody a jablečného octa v poměru 1:1. Oplach použijte po umytí vlasů šamponem. Jde mimochodem o skvělého pomocníka pro pokožku trpící lupy.

dry