Péče o zuby a domácí bělení zubů

V dnešním článku se podíváme na zoubek našim zubům. Jak na to, abychom je měli nejen krásné, ale i zdravé. Toho dosáhneme nejen pravidelnými návštěvami u zubaře, ale i správnou technikou čištění zubů a jejich bělením.

 

ČIŠTĚNÍ ZUBŮ

Učíme se to od malička, provádíme v ideálním případě 2x denně a přesto to mnoho z nás neumí dělat úplně správně - řeč je o čištění zubů.

Zde je několik jednoduchých kroků, díky kterým bude čas strávený čištěním zubů opravdu efektivní:

 

1) Vyberte si správný kartáček

Zubní kartáček by měl mít raději menší než větší hlavičku (pro dospělé ne více než 2 cm), rovně zastřižené a dostatečně měkké štětiny (měkký zubní kartáček neporuší ochrannou vrstvu skloviny a snáze vyčistí krčkové prostory zubů, kde zůstává zubní povlak nejčastěji). Rukojeť kartáčku by měla být pevná a rovná. Různě prohnuté rukojeti sice vypadají ergonomicky, ale ve skutečnosti čištění zubů neulehčují.

2) Kartáček měňte každé tři měsíce

Pokud je kartáček roztřepený a opoužívaný dříve, je nutno ho vyměnit již před uplynutím tří měsíců. Pokud máte štětiny roztřepené po pár týdnech, znamená to, že na kartáček vyvíjíte příliš velký tlak. To není pro Váš chrup dobré, uberte na síle při čištění zubů.

Na našem e-shopu nabízíme pouze bambusové zubní kartáčky, protože věříme, že jsou kvalitní a přitom šetří životní prostředí.

13911-1

 

3) Osvojte si správnou techniku

Kartáček držte jako tužku, příliš na něj netlačte a zuby čistěte krouživými pohyby alespoň 2-3 minuty ráno a večer. O správné technice čištění zubů se ideálně poraďte se svým zubařem. Zubní kartáček přiložte pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně a začněte dělat malé kroužky tak, aby se vlákna dostala i mezi zuby. Nezapomínejte na vnitřní stranu zubu a zadní prostory.

4) Pouze kartáček nestačí

Na mezizubní prostory je třeba vzít zubní nit a pro zadní partie mezizubní kartáčky. Velikost mezizubního kartáčku vhodného pro Váš chrup, Vám pomůže určit dentální hygienistka. Zubní nit můžete nosit stále při sobě a použít ji nejen po čištění zubů, ale i po každém jídle pro odstranění zbytků jídla z mezizubních prostor.

5) Správný výběr zubní pasty

Někdo vyhledává pastu, která je bohatá na fluoridy, jiný používá pravý opak – tedy pastu bez fluoridů. Jako u všeho zde platí “všeho s mírou”. Zubní pasty pro dospělé by měli obsahovat asi 1000- 1500 ppm fluoridu. Patříte-li k citlivějším osobám, vyhněte se přípravkům obsahujícím Sodium Lauryl Sulfate (SLS) - může u vás vyvolat vyšší sklon k tvorbě zánětů v ústech. Alergici by si měli dát pozor na alergeny jako například benzyl alcohol nebo linalool.

 

BĚLENÍ ZUBŮ 

Každý z nás by si jistě přál mít onen pověstný hollywoodský úsměv, který vídáme u amerických celebrit typu Toma Cruise. Pomineme-li fakt, že naprostá většina těchto celebrit nemá svoje zuby, ale keramické korunky nebo rovnou implantáty, je tu ještě jeden velký rozdíl - peroxid. 

V USA jsou, na rozdíl od EU, povoleny přípravky na domácí bělení zubů s obsahem peroxidu. Maximální povolený obsah peroxidu vodíku v bělících pastách a přípravcích je v EU stanoven na 0,1%, tedy prakticky nulový. Peroxid vodíku je přitom opravdu považován za nejúčinnější prostředek bělení zubů a jako jediný dokáže Vaše zuby zesvětlit o několik odstínů. 

usmev

Námi nabízené prostředky pro bělení zubů Vám tak nemohou slíbit vybělení o několik odstínů, protože samozřejmě peroxid neobsahují. Co ale dokážou je navrátit Vaším zubům jejich přirozenou bělost. Tedy, že ze zubů odstraní skvrny od jídla, pití vína, coly, čaje a kávy, kouření apod. Budete-li je  pravidelně používat, Váš chrup získá či si udrží svoji přirozenou barvu. 

Na českém trhu lze zakoupit i pár typů bělících pásků dovezených většinou z USA, které peroxid obsahují. Tyto produkty je však v EU nelegální prodávat a jejich distributorům hrozí nemalé sankce. Použití těchto produktů je navíc rizikové i pro zákazníky. Tyto pásky nebo pasty obsahující peroxid vodíku nebo karbamid peroxid i při velmi nízkých koncentracích mohou způsobit nežádoucí účinky (pálení dásní, trnutí zubů, zvýšená citlivost zubů na teplé a studené podněty apod.). V žádném případě je nedoporučujeme osobám s citlivými zuby!

Námi nabízené produkty obnovují přirozenou bělost zubů za pomocí bezpečných přírodních látek jako je kokosový olej, černé uhlí nebo kyselina citronová. Tyto látky jsou vhodné i pro citlivé zuby.

Forma bělení je zcela na vás, nejoblíbenější jsou bělící zubní pasty nebo bělící pásky na zuby. Poslední dobou je velmi populární bělení zubů za pomocí aktivního uhlí. Najdete ho v zmiňovaných bělících páscích, pastách i ve formě prášku (např. Coco Glam)

My White Secret_1

Pokud Vás zajímá více na téma péče o zuby, podívějte se i na tento článek na téma Nejčastější mýty o čištění zubů na webu www.mywhitesecret.cz