Kosmetika netestovaná na zvířatech

My v týmu Dekorativka.cz se vám vždy snažíme podat dostatek informací k tomu, abyste se mohli rozhodnout k nákupu dle svých preferencí. K tomu jistě patří i požadavek na kosmetiku netestovanou na zvířatech. Tuto problematiku provází celá řada dezinformací a nepřesností a proto se ji zde budeme snažit trochu osvětlit.

netestovano kralik

Co říká o testování na zvířatech zákon?

V České republice a ve zbytku EU byl prodej kosmetických produktů testovaných na zvířatech zakázán od roku 2004. Od roku 2009 jsou zakázané i produkty se složkami, které byly testované na zvířatech (pro kosmetické účely), to znamená, že podle zákona všechny kosmetické produkty dostupné v ČR nejsou testovány na zvířatech.

V současné době kosmetický průmysl implementuje alternativní metody testování místo testování na zvířatech. Alternativní testy jsou in-vitro (testy bez živých organizmů, „in vitro“ znamená latinsky „ve skle“).

I mimoevropští subdodavatelé evropských výrobců musí splňovat striktní kritéria a dodržovat zákon- to znamená, že musí vyrábět produkty podle EU zákona, které testování na zvířatech zakazuje.

Které značky jsou tedy problematické?

Jak již bylo řečeno, dle zákona žádný z námi  nabízených produktů nemohl být testován na zvířatech. Problém nastává u společností, které vyváží své produkty do Číny. Ještě do roku 2014 Čína vyžadovala testování na všechny kosmetické výrobky. V roce 2017 došlo ovšem v tomto směru k významnému posunu a předpokládá se, že i Čína od tohoto požadavku časem zcela ustoupí. Společnosti, které vyváží do Číny, často deklarují, že jsou "cruelty-free" a produkty netestují, ale přitom zadávají testování nezávislým laboratořím, aby splnily podmínky pro vstup na čínský trh. Tyto společnosti tedy do našeho seznamu kosmetiky netestované na zvířatech nemůžeme zahrnout (jde např. o Maybelline, Loréal, Clarins...). 

Pozor! To, že daná značka v Číně své produkty vyrábí, ještě neznamená, že jsou testované. Pokud se zde pouze vyrobí, ale jsou určeny jen na vývoz a ne pro čínský trh, pak se testovat nemusí.

Ještě je zde skupina značek, které sice v Číně své produkty neprodávají, tedy jsou Cruelry free, ale patří pod velkou mateřskou společnost, která některé své značky do Číny vyváží. Zde je již na uvážení každého spotřebitele, zda i tyto značky jsou tím pro něj problematické. Jsou to značky jako např. NYX, Urban Decay (spadající pod Loréal) a další.

Informace ohledně testování na zvířatech získáváme od každého výrobce a spoléháme se vždy na to, že nám uvádí pravdivé informace. Není bohužel v našich silách jejich pravdivost ověřovat.

5

 

100% jistota - Certifikát HCS

Pokud společnostem ohledně jejich tvrzení o netestování nevěříte, vybírejte značky s certifikátem HCS (Leaping Bunny). HCS (Humane Cosmetics Standard) je jediný celosvětově platný certifikát udělovaný  kosmetickým společnostem, jejichž výrobky (včetně jednotlivých složek) nejsou testovány na zvířatech. Tento program byl založen roku 1996 jako reakce na rostoucí zájem spotřebitelů o výrobky netestované na zvířatech. Kosmetické společnosti, které mají certifikát HCS, nesmí provádět testy na zvířatech, ani je zadávat jako zakázku jiným subjektům. Dodržování těchto podmínek je kontrolováno pravidelnými přísnými audity. Značky stojí tyto audity poměrně dost peněz a tak se seznam značek, které jsou v programu zařazeny, dost obměňuje.

Seznam všech značek s certifikátem HCS najdete zde: https://www.leapingbunny.org/shopping-guide

leaping-bunny

Značky zařazené v programu mohou na svých produktech používat logo Cruelty free bunny. Do programu se vždy zařazuje celá značka s kompletním portfoliem, pokud některý produkt logo na obale nemá, neznamená to, že je testovaný, jen značka z nějakého důvodu logo na obal nechtěla použít.

Značky s certifikátem Leaping Bunny v naší nabídce:

Pokud naleznete v seznamu nesrovnalosti, obraťte se na nás na info@dekorativka.cz

Přejeme příjemné nakupování bez výčitek svědomí!

 

SLIDER DEKO