Tipy na zero waste a plastic free kosmetiku

Mnoho z nás si do nového roku dalo předsevzetí používat produkty šetrnější pro naší planetu a produkovat méně odpadu. I když u mnoha produktů zero waste variantu neumíme nabídnout (např. paletky stínů a ostatní dekorativka), u řady pečujících produktů již můžete nakupovat zcela bez výčitek (a bez odpadu).

Zde Vám tedy přinášíme několik zero waste či plastic free tipů, jak kupovat kosmetiku:

1) Vyměňte tekuté za tuhé

Téměř všechny tekuté kosmetické produkty jako jsou sprchové gely, tekutá mýdla nebo šampony se balí do plastových obalů. Oproti tomu jejich tuhé varianty jsou většinou baleny v papírovém obalu nebo je plastového obalu nesrovnatelně méně. Klasická tuhá mýdla známe všichni, ale tuhé šampony jsou pro většinu lidí stále novinkou. Zkuste je!

dry 28473_breakout-aid-cistici-mydlo-na-problematickou-pokozku-s-kyselinou-salicylovou-100g

 

Pokud milujete relaxační koupele s hromadou pěny, zkuste místo klasické tekuté pěny šumivé koule Bloombee

2) Vyměňte plast za bambus

Bambus je skvělý a šetrný materiál. Některé druhy této dřeviny vyrostou až o 1 metr denně, vytváří na stejné ploše víc kyslíku než jiné stromy, nepotřebuje pesticidy a jiné chemikálie na podporu dozrávání. A výrobky z něj jsou samozřejmě plně rozložitelné.

Věděli jste, že se na Zemi ročně vyhodí 5 miliard zubních kartáčků? Jen jeden člověk jich za život vyhodí stovky... A to je důvod, proč si opatřit bambusový zubní kartáček.

13911-1

 

Z bambusu si můžete pořídit také krásné štětce na makeup nebo kartáče na vlasy od značky Ecotools.

3) Ekologická Dámská hygiena

Česká žena za život spotřebuje neuvěřitelných 10 000 ks vložek, což je skutečně ohromující číslo. Klasické vložky a tampony nejsou přitom v přírodě zcela rozložitelné a ani při jejich výrobě není brán zřetel na životní prostředí.

  • Ekologické vložky z biobavlny jsou oproti tomu kompostovatelné, protože nejsou zatížené umělými a chemickými látkami a jejich výroba zatěžuje životní prostředí výrazně méně. Dokonce i obaly těchto produktů jsou vyráběny z rozložitelných nebo recyklovatelných materiálů (papír, kukuřičný škrob).

Běžně pěstovaná bavlna zabírá necelá 3 % ze světově obdělávané půdy, ale spotřebuje zhruba 25 % všech insekticidů a 10 % všech herbicidů vyrobených na světě - je nejsprejovanější rostlinou světa. Zvolíte-li variantu z bio bavlny, máte jistotu, že pěstování této plodiny probíhá dle nejpřísnějších norem a s minimálním dopadem na životní prostředí.

  • Variantou, která redukuje produkci odpadu na úplné minimum, je menstruační kalíšek. Ten má oproti tampónům (ať již konvenčním nebo bio) i mnoho dalších výhod. Na rozdíl od tampónu se na kalíšku nemohou množit bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi. Více o tom, jak jej používat si můžete přečíst ZDE.

4) Snadné odličování

Pokud se chceme důkladně odlíčit, použijeme každý večer průměrně 4 odličovací tamponky, což dělá více než 1400 odličovacích tamponků ročně. Pokud se jich nechcete vzdát, nabízíme pratelné odličovací tamponky.

Pokud se chcete odličovat zcela bezodpadově, doporučujeme odličovací hadřík, s nímž odlíčíte obličej jen s pomocí vody a vždy po několika použitích jej přeperete. Šetří životní prostředí i Vaší peneženku, stejně jako pratelné odličovací tampoky.

5) Volte skleněné a znovupoužitelné obaly

Při výběru produktů upřednostňujte ty ve skledněných nebo jiných znovupoužitelných obalech. Z naší nabídky v tomto směru vede značka Soaphoria, jež má řadu produktů v krásných skleněných dózách, které po spotřebování produktu jistě najdou ve Vaší domácnosti další uplatnění. Také krémy nebo balzámy na rty lze pořídit v plechových dózách, jež lze znovu použít.

Celou řadu masek na pleť, scrubů a solí do koupele ve skleněných obalech má i značka Almara Soap.

6515_vyr-3319hroznovy-olej-grapeseed-oil-100-z-ekogolickeho-polnohospodarstva 16053_balzam-kalisek-visen800x800

 

6) I drobnosti se počítají

I takové drobnosti jako tyčinky do uší nebo dentální nit se počítají. U plastových tyčinek do uší snad již brzy vejde v platnost zákaz jejich prodeje v EU, z čehož máme velkou radost. Jejich alternativou jsou bambusové nebo kartonové tyčinky.

7) Zero waste holení

Místo jednorázových holících strojků používejte ty s výměnnými hlavicemi a nebo ještě lépe investujte do depilátoru nebo epilátoru. Existuje také zero-waste tuhé mýdlo na holení.

8) Deodoranty a balzámy na rty v papíru

I takové produkty jako deodoranty nebo balzámy na rty se dnes dají sehnat v papírové tubě. Zkuste třeba perfektní přírodní deodoranty od české značky Biorythme.

 

ZDE NAJDETE CELOU NAŠÍ NABÍDKU ZERO WASTE KOSMETIKY

zerowaste